אזובי הקיר

פורסם: 08/01/2013 ב-הומור, סיפורים קצרים
תגים:

הכל הבאנו איתנו מהבית, סימה פרסה יפהיפה את השמיכה הדקה וישבנו עליה והתחלנו להוציא ככה, בלי סדר מסוים: לחם, נקניקים, חומוס, סלטים, קולה, מים, צלחות חדפעמיות, כוסות חדפעמיות, סכו"ם חדפעמי, למרות שהוא חזק כזה, קשיח, אז הרבה פעמים אנחנו הופכים אותו לרבפעמי. סימה פרסה יפהיפה את השמיכה הדקה וישבנו עליה ובירכנו, ואכלנו, והיה טעים לכולם והיה אוויר טוב בין העצים, אוויר של יער, אוויר שאי אפשר לקבל בתוך העיר. ממש אפשר היה להריח את העצים. סימה אמרה שהיא היתה יכולה לחיות כאן, באמצע היער, אבל היא תמיד אומרת את זה, כמו הפעם ההיא שטסנו לסוף שבוע ברומא, וביום האחרון כבר נמאס לה מכל הארכיטקטורה הזאת, והיא רצתה לחזור הביתה, למה פה הבניינים מכוערים אבל אלה הבניינים המכוערים שלה, אבל שיחקה אותה כאילו היא מתה להישאר. בסדר, לא מאשים אותה, כולנו בני אדם, אבל לא צריך להיות צבעונית.

אחרי האוכל הוצאתי את הפק"ל קפה והכנתי לנו תה בטעם נענע, וישבנו על השמיכה שסימה פרסה יפהיפה ושתינו ואכלנו עוגה שהיא קנתה ולא אפתה והסוכר של העוגה העלים את הסוכר של התה, ככה שאמרתי לסימה שפעם הבאה תזכיר לי לא לשים סוכר בתה, למה ממילא לא מרגישים אותו וזה סתם בזבוז, סתם עוד קלוריות. היה אוויר טוב ואווירה טובה וסימה שמה את היד שלה על הברך שלי, והיד שלה היתה חמה מהתה, ושנינו שתקנו והקשבנו לקולות של היער, שבתכל'ס נשמעו די דומה לקולות של העיר רק בלי מכוניות. לידנו היו כמה משפחות שהדליקו מנגל ומאחורינו קבוצה של איזה עשרה חיילים שישבו במעגל ושרו שיר של אריק איינשטיין, ואמרתי לסימה שכשאני הייתי בצבא לא היה זמן לצאת לפיקניק באמצע היער ולשיר שירים. לא יודע אם המשפחות שלידנו הכירו אחד את השני אבל כשלמישהו נגמר פיתות הוא ביקש מזה שלידו, והאלה הביאו לאלה קצת קבבים, ואנחנו, את החומוס שלא גמרנו, הבאנו למשפחה שהיתה הכי קרובה אלינו, משפחה עם שלושה ילדים, והאבא הבטיח להזמין אותנו אחר כך לקפה.

אלא שבסוף לא נשארנו לקפה, למה אחרי שסיימנו את התה והעוגה התחילו לבוא זבובים כאלה, זבובים עוקצים כאלה, לא ממש זבובים אבל גם לא ממש יתושים וגם לא ממש דבורים, וסימה, קשה לה עם עקיצות, ככה שארזנו את רוב הדברים והשארנו כמה קופסאות עם קצת סלט וכמה בקבוקים עם קצת קולה לאלה שיבואו אחרינו, ונכנסו לאוטו.

בדרך החוצה מהיער הסתכלתי ימינה וראיתי עשן. בלי לחשוב פעמיים בכלל סובבתי ההגה והתחלתי ליסוע בכיוון, למה אם אני יכול להציל בנאדם אחד משריפה, וואלה, עשיתי את שלי בחיים. איך שהגענו הכבאים שהיו שם כבר סיימו לכבות את השריפה שהתחילה איזה שעה לפני זה, כנראה בגלל שמישהו השאיר מדורה במקום שהיה אסור להדליק אש. הורגים אותי האלה, שלא מכבים את המדורות שלהם. כשכבר עלינו על הכביש הראשי פתאום סימה מנמיכה את הרדיו ועושה לי:

"אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר?”

"מה זה? מה קרה לך?” שאלתי, למה זאתי, לפעמים נכנס בה איזה מישהו או משהו שזה לא להאמין.

"העצים האלה, שנשרפו. אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר", היא אמרה שוב, הפעם בלי הסימן שאלה.

"וואלה".

"זה ביטוי כזה. זה מטפוריה".

"וואלה, ומה את רוצה ממני? איפה שמעת את זה? מאיפה לי לדעת מה יגידו אזובי הקיר האלה?”

"זה כל הקטע. אף אחד לא יודע מה הם אומרים. בגלל זה אין לזה תשובה".

"סימה, כבר אמרתי לך שלכל דבר יש תשובה".

"אז תגיד לי. תגיד לי מה יגידו אזובי הקיר".

וואלה, תפסה אותי לא מוכן. בדרך כלל יש לי תשובה לכל שטות שלה, אבל הפעם, לא יודע, הפעם היא התחילה להגיד שזה ביטוי כזה, מקראי או תנ"כי או משהו, ואני, למרות שאני יודע את התנ"ך ברוך השם, וואלה, אין, לא היתה לי תשובה. וידעתי שברגע שאין לי תשובה אני מאבד את כל המוניטין שלי עם סימה, למה הסיבה היחידה שהיא איתי זה שאני גבר חזק שיודע לעשות הכל ובכלל יודע הכל, ואם היא פתאום תראה שיש משהו שאני לא יודע היא תלך, ואולי יש לזה יתרונות, אבל אני מעדיף שתישאר למה אין לי כוח להתרגל לשגעונות של אישה חדשה.

"תני לי יומיים ואני חוזר אליך עם התשובה של אזובי הקיר האלה, גם כן אלה".

איך שהגענו הביתה ישר התחלתי לחפש באינטרנט משהו על האזובים ההם, וואלה, אני מניאק אם ישנתי יותר משש שעות בלילה ההוא עם כל המידע הזה שאספתי. בסוף, הרבה אחרי שסימה הלכה לישון נכנסתי למיטה גם אני, לקחתי אלי את השמיכה למה זאתי תמיד מתעקשת להירדם עם מזגן, ועצמתי עיניים. בלילה חלמתי שאני תקוע בתוך קיר שקוף כזה, ומהצד השני שלו עומד המדריך שלי בנהיגה מונעת ואומר: “יא חתיכת דגנרט, אזובי הקיר זה לא אנשים שתקועים בתוך קירות". יותר מזה לא זכרתי בבוקר וכשסיפרתי על זה לסימה היא אמרה שבכל חלום יש גרעין של אמת, אבל זאתי גם אמרה שבכל בדיחה יש גרעין של אמת, ובתכל'ס, אפשר להשתמש בקטע הזה בכל דבר. הנה: בכל שקר יש גרעין של אמת.

אכלנו ארוחת בוקר שהיתה שאריות של הדברים שלא גמרנו ולא השארנו בפיקניק של יום שבת, ובגלל שזה עדיין היה חג ולא הייתי צריך ללכת לעבודה לקחתי את הזמן ונשארתי לשבת כשסימה שטפה כלים. אחרי שהיא גמרה ואני כבר הייתי בסלון היא באה להתיישב לידי, וישר קמתי, שלא תחשוב שאין לי מה לעשות, והתחלתי ללכת לדלת.

"לאן אתה הולך? זה חג".

"כפרה, הגבר שלך הולך לעשות קצת חקירות, כמו ג'יימס בונד, ולחזור עם תשובות".

כל הכבישים היו פקקים כאלה, כאילו כל ישראל אשכרה רוצים לחגוג את החג על הכביש, ואחרי איזה שעה ככה שצפצפתי וצפצפתי וזה לא עזר אמרתי לעצמי: קודם כל תירגע. פתחתי את החלון והדלקתי סיגריה והנהג שהיה תקוע לידי ביקש גם אחת ונתתי לו והוא אמר שעוד מעט הוא יזמין אותי לשתות קפה עם המשפחה שלו, וכל האוטו שלו היה מלא בנות, האשה שלו והילדות שלו בטח, אז העדפתי להישאר באוטו שלי. נרגעתי עם הסיגריה ופתאום נהייתה לי תגלית, יעני גילוי: פתאום אני רואה שהמסלול הימני כולו פתוח, וחוץ מאיזה כמה משולשים כתומים כאלה אין עליו כלום. ישר חתכתי ימינה, לחצתי עד הסוף על הגז וברחתי לכל הישראלים הפראיירים האלה, שהתחילו לעקוב אחרי, ככה ראיתי במראה. בכניסה לתל אביב שוב היה עומס בתנועה אז החלטתי להחנות ולהתחיל ללכת ברגל. סימה לא הביאה לי שום ארוחת צהריים, כלום, ככה שקניתי בקיוסק סנדוויץ' עם פסטרמה ואכלתי תוך כדי הליכה, אפילו ששמעתי פעם שזה לא בריא, למה כל הלחם יורד לך ישר לכפות רגליים.

פייר? לא הייתי לגמרי בטוח איפה אני הולך. הסתובבתי, רחרחתי כמו שאומרים, עברתי בין רחובות והסתכלתי על אנשים ואי אפשר להסביר את זה, אבל וואלה, היתה לי הרגשה שאני מתקרב לאנשהו. בסוף הסתבר לי שבאמת התקרבתי לבת ים, כבר שנים שלא הייתי בבת ים, וזה לא ממש היה כמו לחזור הביתה, למה זה לא הבית שלי, אבל זה היה כמו לחזור למין מקום אחר כזה, נגיד בית של חברים, שלא היית בו שנים. מדי פעם עברתי כל מיני משפחות שעשו על האש והריח שיגע אותי, וטיפה כעסתי על סימה שלא הכינה לי לאכול, אז עצרתי וביקשת איזה פיתה קטנה, למה כל ישראל חברים, וכל ישראל באמת חברים, למה הם נתנו לי.

ככה המשכתי ללכת באותו כיוון ופתאום הגעתי לאיזה מקום, סמטה כזאת, מקום בו בחיים שלי לא הייתי, ומשהו משך אותי לשם. נראה לי זה האינטונציה שלי. הרגשתי קול עם אינטונציה כזה עושה לי מבפנים: אתה קרוב, אתה קרוב, תמשיך, אתה קרוב. אם מישהו אחר היה מספר לי את הסיפור הזה בנקודה הזאת הייתי אומר לו שהוא מחוק מהתחת, דפוק, בטח מסומם כזה ששומע קולות, אבל וואלה, אני לא מדבר כאן על קולקול, אלא פשוט על קול. והקול עושה לי: הלאה, קדימה. אז התחלתי להיכנס לתוך הסמטה הזאת וככה, ראיתי איזה שמונה איש נשענים על הקיר. ישר ידעתי שזה אלה, אפילו לא הייתי צריך לשאול אותם, למה אני, בטח הייתי נעלב אם היו באים אלי ושואלים שאלה שכולם יודעים את התשובה עליה. זה מוריד מהכבוד. התקרבתי אליהם וראיתי איך כל אחד מהם מסתכל לנקודה אחרת על הקיר, והם היו שקטים כאלה, חכמים. אמרתי, נבוא אליהם מכיוון אחר, שיידעו שאני בא בטוב.

"אז מה אתם אומרים?” עשיתי להם.

ואלה, כל אחד המשיך להסתכל לנקודה אחרת על הקיר ולשתוק. חכמים אלה. נתתי עליהם עוד מבט ופתאום התחלתי להתגעגע לסימה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s